Dieta bez laktozy — dla kogo będzie odpowiednia?

Dieta bez laktozy — dla kogo będzie odpowiednia?

Czym tak naprawdę jest laktoza?

Jest to nic innego jak cukier mleczny, który występuje naturalnie wyłącznie w mleku pochodzącym od ssaków. Składa się z galaktozy i glukozy, a żeby go poprawnie strawić, wymagane jest od organizmu posiadanie odpowiedniego enzymu, który rozłoży laktozę na cukry proste. Nazywa się on laktaza. Coraz więcej osób ma problem z trawieniem laktozy, ponieważ zmagają się z brakiem właśnie tego enzymu. Niedobór laktazy dzielimy na wrodzony lub wtórny. Ten pierwszy, jak sama nazwa mówi, trwa od momentu narodzin aż do śmierci, ale jest niesamowicie rzadki. Ten drugi pojawia się między innymi w wyniku uszkodzenia kosmków jelitowych i z biegiem czasu produkcja enzymu zmniejsza się, a czasami nawet zanika.

W jakich produktach możemy znaleźć laktozę? 

Produkty, których należy unikać, będąc na diecie bez laktozy, to te, które zawierają przede wszystkim krowie mleko. Są to na przykład: jogurt, mleko, lody, masło, śmietana, serek wiejski, twaróg, bita śmietana czy czekolada. Dieta bez laktozy może być trochę kłopotliwa, ponieważ w wielu produktach kryją się jej elementy, dlatego warto za każdym razem czytać uważnie składy. Cukier mleczny, czyli laktozę, można znaleźć w naprawdę wielu produktach, na przykład w: słodyczach, ciastach, sosach w proszku, gotowych daniach, chipsach, pieczywie, wędlinach, a nawet niektórych lekach. Naprzeciw wychodzą produkty bez laktozy, których na rynku jest coraz więcej, począwszy od mleka, aż do jogurtów owocowych. 

Dieta bez laktozy – dla kogo? 

Dieta bez laktozy jak sama nazwa mówi, jest dla osób, które jej nie tolerują. Jednak jak rozpoznać brak tego enzymu? Naprawdę bardzo prosto! Jeśli po posiłku zawierającym mleko lub jego przetwory męczą Cię gazy, wzdęcia, biegunka, bóle brzucha, nieprzyjemne uczucie przelewania się w jelitach oraz nudności czy nawet problemy skórne, to możesz podejrzewać u siebie nietolerancję laktozy. Dieta bez laktozy jest naprawdę nieskomplikowana!