Jakie cechy powinien mieć dobry psycholog?

Jakie cechy powinien mieć dobry psycholog?

Jeśli w Twoim życiu pojawiają się problemy, których nie możesz samemu rozwiązać, wtedy warto skorzystać z profesjonalnej pomoc psychologicznej. Specjalistów na polskim rynku jest wielu, dlatego to może rodzić problemy w znalezieniu dobrego psychologa. Czym się cechuje dobry psycholog?

Jak rozpoznać profesjonalnego psychologa?

W Polsce występuje wielu specjalistów, jednak na szczęście można zweryfikować prawdziwego specjalistę. Dobry psycholog (Poznań i okolice) przestrzega w swoim zawodzie przede wszystkim etyki zawodowej. Psycholog kierujący się etyką rozpoczyna współpracę od dokonania wywiadu, który ma zidentyfikować przyczynę problemów i metody pomocnicze.

Psycholog, który zna się na rzeczy, doskonale jest świadomy swoich kompetencji i nigdy ich nie przekracza. Jeśli dany problem wykracza poza kompetencje psychologa, to informuje o tym pacjenta. W rezultacie nie ma miejsca, że pacjent zostaje naciągany. Gdzie można znaleźć na przykład takiego specjalistę? Przykładem jest psycholog w Poznaniu a ogólnie najlepiej szukać specjalistów w dużych miastach. Duże obszary generują konkurencję, a to z kolei wymusza na specjalistach stosowanie najlepszych praktyk. Oprócz wymienionych cech dobry psycholog (poznań) dba o tajemnicę zawodową, a to oznacza, że zgodnie z polskimi przepisami nie ma możliwości udzielania poufnych informacji, które poznał podczas spotkania z pacjentem. 

Relacja oparta na szacunku

Oprócz profesjonalizmu dobry psycholog w Poznaniu lub w innym dużym mieście powinien traktować swoich pacjentów z należytym szacunkiem. Dla osoby dzielącej się ze swoimi problemami wizyta u psychologa to duże przeżycie. 

Każdy dobry psycholog zdaje się z tego sprawę, dlatego poprzez należyty szacunek buduje on między innymi zaufanie ze swoimi pacjentami. Jeśli psycholog przekracza granice dobrego smaku w postaci wyzwisk i agresji to znak, że pacjent niestety musi zakończyć współpracę. Kolejną cechą świadczącą o tym, że psycholog jest wart współpracy, to jego podejście do świadczenia pomocy innym. Specjalista, chcący nieść pomoc jest cały czas dostępny dla swoich pacjentów.