Ospa pielęgnacja skóry – kilka praktycznych wskazówek

Ospa pielęgnacja skóry – kilka praktycznych wskazówek

Ospa wietrzna jest chorobą wirusową i zarazem jedną z tych, które występują głównie u dzieci. Zarazić się nią można drogą kropelkową albo bezpośrednio przez kontakt z chorą osobą. Jednak czasem wystarczy skorzystać z tych samych przedmiotów. Charakterystyczne dla tej choroby objawy pojawiają się po 10-21 dniach od zakażenia. Jest to gorączka, złe samopoczucie, ból głowy i mięśni, a nawet zapalenie gardła i nieżyt nosa. Do tego dochodzi swędząca wysypka – krostki. 

Czy kiedy pojawia się ospa pielęgnacja skóry jest konieczna?

Ospę trzeba leczyć, ale czy równie konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja? Zdecydowanie tak. Codziennie wykonywane czynności mogą wspomóc to leczenie i przede wszystkim ulżyć choremu w tym nieprzyjemnym stanie. Trzeba podkreślić, że wspomniana powyżej wysypka jest bardzo swędząca. Nawet przy leczeniu specjalistycznymi środkami farmakologicznymi, nie znika zbyt szybko. W związku z tym kiedy pojawia się ospa pielęgnacja skóry jest naprawdę bardzo pomocna, a z drugiej strony konieczna. 

Ospa pielęgnacja skóry, czyli codzienne czynności 

Dbać o skórę w czasie ospy wietrznej można na wiele różnych sposobów. Ważne jest, aby był to codzienny rytuał. W trakcie choroby należy korzystać z częstych kąpieli, ale krótkich. Uwagę trzeba poświęcić przede wszystkim tym miejscom, które są narażone na intensywne pocenie. Kąpiele te muszą być chłodne, gdyż będą wówczas minimalizowały uczucie świądu. Choć wysypka jest bardzo swędząca, nie wolno drapać skóry. To mogłoby doprowadzić do powstania blizn. Warto więc małym dzieciom zakładać bawełniane rękawiczki, aby nie drapały się zbyt mocno. 

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry można pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z jej swędzeniem. Działania te prowadzą też do uniknięcia blizn w przyszłości. Obecnie w aptekach można dostać rozmaite preparaty, które wspomagają prawidłową pielęgnację skóry w tym czasie. Warto więc się za nimi rozejrzeć. Są to najczęściej produkty, które działają miejscowo, znieczulając i eliminując świąd, a także zmniejszają ryzyko zakażenia zmian skóry.